FAQ

FAQ

Dlaczego triathlon?

Triathlon jest to dyscyplina wytrzymałościowa łącząca trzy odmienne dyscypliny sportu jak pływanie, jazda na rowerze i bieg, dzięki czemu przygotowując się do takiej imprezy, odbywamy najbardziej ogólnorozwojowy i zróżnicowany trening wśród dyscyplin wytrzymałościowych. Uprawiając triathlon, po prostu nie można się nudzić!

Jaki jest dystans do pokonania podczas Triathlonu Szczecin?

Podczas tegorocznej edycji Triathlonu Szczecin rywalizacja odbywać się będzie na trzech dystansach:

  • Dystans 28,25 km: 475 m pływania, 22.5 km jazdy na rowerze, 5,275 km
  • Dystans 56,5 km: 950 m pływania, 45 km jazdy na rowerze, 10,55 km biegu
  • Dystans 112,99 km: 1900 m pływania, 90 km jazdy na rowerze, 21,099 km biegu
Czy muszę posiadać jakąś licencję lub badania lekarskie?

Do startu w imprezie wymagana jest roczna lub jednodniowa licencja Polskiego Związku Triathlonu lub innej narodowej federacji triathlonu.

W jaki sposób mogę się zapisać do udziału w triathlonie?

Wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszeniowy na stronie i dokonasz przelewu opłaty startowej w odpowiedniej wysokości, a znajdziesz się na liście startowej.

Będzie to mój debiut w triathlonie. Czy jako zupełny amator mogę również startować w tej imprezie?

W Szczecinie wszyscy zawodnicy są mile widziani! Ustanowiliśmy bardzo przystępne dla każdego limity czasowe, więc bez obaw można ukończyć zawody w komfortowym tempie. Zdecydowaną większość zawodników stanowią osoby aktywne zawodowo, uprawiające triathlon dla przyjemności w wolnym czasie. Zapraszamy również oczywiście zaawansowanych zawodników, dla których przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne nagrody.

Czy są szczegółowe wymagania odnośnie roweru?

Dopuszczamy do startu na każdym sprawnym rowerze! Nie ma znaczenia, czy jest to rower szosowy, górski, czy składak. Ze względu na charakter trasy zalecamy jednak rowery szosowe lub zastosowanie gładkich opon.

Czy podczas zawodów mogę słuchać muzyki z przenośnych odtwarzaczy?

Zdecydowanie nie dopuszczamy takiej możliwości! Takie zachowanie zagraża bezpieczeństwu Twojemu oraz innych uczestników, gdyż nie usłyszysz ich podczas wyprzedzania, jak również nie usłyszysz komunikatów sędziów i organizatorów.

Czy są wymagania odnośnie stroju używanego podczas triathlonu?

Podczas etapu pływackiego dla mężczyzn wymagane są tylko slipy pływackie, dla kobiet kostium kąpielowy. Podczas części kolarskiej i biegowej dla mężczyzn dodatkowo obowiązkowa jest dowolna koszulka zakrywająca tors. Zalecamy oczywiście użycie jedno- lub dwuczęściowego stroju triathlonowego, lecz nie jest on obowiązkowy. Przy temperaturze wody poniżej 14 st. (28,25 km / 56,5 km) oraz 16 st. (112,99 km) pianka jest obowiązkowa, natomiast przy wyższej jak najbardziej wskazana!

Czy muszę mieć kask?

Kask podczas jazdy na rowerze jest bezwzględnie obowiązkowy! Kask musi być zapięty przed odwieszeniem roweru ze stojaka po etapie pływackim, a zdjęty dopiero po odwieszeniu roweru przed wyruszeniem na bieg.

Czy podczas wyścigu moja rodzina i przyjaciele mogą mi pomóc zmienić dętkę lub podać bidon?

Wszelka pomoc z zewnątrz za wyjątkiem kibicowania jest zakazana i grozi dyskwalifikacją zawodnika. Organizator zapewnia napoje i odżywki w punktach odświeżania i podawanie napoi i odżywek przez osoby z zewnątrz jest zakazane i uznawane za pomoc z zewnątrz.

Co to jest strefa zmian?

Jest to obszar, w którym zawodnicy zostawiają swoje wyposażenie niezbędne podczas wszystkich etapów triathlonu: obuwie, kask, okulary, odżywki oraz rower. Każdy zawodnik ma swoje przydzielone miejsce na rower oraz koszyk, w którym zostawia swoje rzeczy.

Czy mój rower i rzeczy ze strefy zmian może zabrać obca osoba?

Twój rower i rzeczy będą pilnowane i do strefy zmian wstęp będą mieli wyłącznie zawodnicy z opaską na ręku. Przy wyjściu ze strefy zmian kontrolowana będzie zgodność numeru na rowerze z numerem zawodnika. Wstęp do strefy zmian będzie otwarty po ukończeniu etapu rowerowego przez ostatniego zawodnika.

Jak jest mierzony czas?

Pomiar czasu dokonany jest elektronicznie za pomocą chipa zakładanego na kostkę za pomocą neoprenowej opaski. Dzięki temu poznasz nie tylko ostateczny czas, ale i czas poszczególnych etapów triathlonu.

W jaki sposób będę oznaczony na trasie triathlonu?

W pakiecie startowym otrzymasz szereg numerów i naklejek o ściśle określonym przeznaczeniu:
Duży numer formatu A5 należy mieć widoczny w pasie na etapie rowerowym z tyłu, natomiast na etapie biegowym z przodu, dlatego zalecamy jego zamocowanie do gumy, którą łatwo będzie obrócić. Tego numeru nie zabieramy na etap pływacki!
Dodatkowo otrzymasz 2 małe naklejki, które naklejamy na kask z przodu oraz po lewej stronie oraz 1 większą naklejkę, którą mocujemy na rowerze za rurą podsiodłową, aby numer widoczny był z obydwu stron. Otrzymasz również czepek pływacki z napisanym numerem, który służy do identyfikacji w wodzie.
Ostatnim, nie mniej ważnym elementem jest opisanie zawodnika na ramieniu i łydce, dzięki czemu możliwa będzie identyfikacja zawodnika po wyjściu z wody.

Do kiedy mogę się zarejestrować?

Rejestracja na Triathlon Szczecin została już otwarta i trwać będzie najpóźniej do 15 czerwca 2017 roku, przy czym z uwagi na ograniczoną maksymalną liczbę uczestników zalecamy nie zwlekać z zapisami. Po osiągnięciu maksymalnej liczby uczestników na liście startowej rejestracja na dany dystans zostanie zamknięta.

Czy każdy może wziąć udział w zawodach?

W triathlonie na obydwu dystansach udział jest dopuszczalny dla osób po ukończeniu 18 roku życia i legitymujących się dobrym stanem zdrowia.

Czy mam określoną ilość czasu na ukończenie zawodów?

Ze względów logistycznych ustaliliśmy następujące limity na ukończenie poszczególnych etapów triathlonu:

Dystans

28,25km

56,5km

112,99km

Pływanie

22,5min

45min

90min

Pływanie + rower

1h15min

3,5h

5h

Całość

2h

5h

8h

Ustalone limity są znacznie wydłużone względem światowych standardów i zapewniamy, że będziesz mieć wystarczająco czasu na spokojne ukończenie imprezy.

Do kiedy mogę się zarejestrować?

Rejestracja na Triathlon Szczecin została już otwarta i trwać będzie najpóźniej do 15 czerwca 2017 roku, przy czym z uwagi na ograniczoną maksymalną liczbę uczestników zalecamy nie zwlekać z zapisami. Po osiągnięciu maksymalnej liczby uczestników na liście startowej rejestracja na dany dystans zostanie zamknięta.

Czy na trasie zawodów przewiduje się punkty żywieniowe? Czego mogę się na nich spodziewać?

Na trasie kolarskiej dystansów 56,5 oraz 112,99 km usytuowane będą 2 punkty żywieniowe (co 15 km), a na trasie biegowej również 2 punkty co około 2,5 km. Na każdym punkcie żywieniowym znajdować się będą woda, napoje izotoniczne oraz banany.

Czy moja rodzina i przyjaciele podczas zawodów będą mieli jakieś inne zajęcie poza kibicowaniem?

Jak najbardziej! Dla wszystkich kibiców szykujemy mnóstwo atrakcji, dzięki którym każdy będzie z tego dnia zadowolony!

Co jeśli w dniu zawodów będzie padało?

Zawody odbędą się bez względu na warunki pogodowe. W przypadku wyjątkowo niesprzyjającej aury możliwe jest jednak przesunięcie godziny startu bądź rezygnacja z pływania.